TGM Osvoboditel

Film: TGM Osvoboditel

Datum premiery: 1.5.2018   Žánr: Dokumentární

Život a osudy filozofa, politika a prvního prezidenta Československé republiky v dokumentárním filmu režisérky Věry Chytilové.14. září 1937 zemřel Tomáš Garrigue Masaryk, sociolog, filozof, politik a první prezident demokratické Československé republiky.

Od roku 1948 se po dobu více než čtyřiceti let na veřejnosti jeho jméno takřka nevyskytovalo, pouze starší část obyvatelstva si pamatovala některé pasáže ze života tohoto velikána. Proto se v roce 1990 zkušená a zanícená režisérka Věra Chytilová rozhodla přiblížit život a osudy profesora Masaryka ve střihovém dokumentárním filmu „TGM Osvoboditel", a to jako osobnost, která poznamenala nejen dějiny, ale i srdce našeho národa.

Staré archivní materiály, fotografické i filmové, doplnila dotáčkami z míst, kde T. G. Masaryk jako student, profesor a později prezident pobýval. Komentář svěřila Miroslavu Macháčkovi. Slavnostní premiéru tohoto filmu, která se konala 7. března 1990 – v den 140. výročí narození T. G. Masaryka, přenášela přímým přenosem také Československá televize.(Česká televize)

» Kde a kdy dávají film TGM Osvoboditel?

» Kde a kdy hrají v Praze, Brně, Ostravě, Plzni?

» Trailer k filmu TGM Osvoboditel

Další filmy, které šly do kin ve stejné době:

TGM OsvoboditelTGM Osvoboditel

Premiéra: 12.12.2012

Dokumentární