První člověk / First Man

Film: První člověk / First Man

Datum premiery: 11.10.2018   Žánr: Drama, Životopisný, Historický

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen.

Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc.

Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život.

Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí.(CinemArt)

» Kde a kdy dávají film První člověk?

» Kde a kdy hrají v Praze, Brně, Ostravě, Plzni?

» Trailer k filmu První člověk

Další filmy, které šly do kin ve stejné době:

Nikdy nezestárnouNikdy nezestárnou

Premiéra: 12.12.2012

Dokumentární, Historický, Válečný

Princezna a dráčekPrincezna a dráček

Premiéra: 12.12.2012

Animovaný, Pohádka

První člověkPrvní člověk

Premiéra: 12.12.2012

Drama, Životopisný, Historický

Vilík: Rychle a veseleVilík: Rychle a vesele

Premiéra: 12.12.2012

Animovaný

ZlodějiZloději

Premiéra: 12.12.2012

Drama, Krimi